Служби доставки в Україні. Тенденції на ринку.

Вирішив написати тут допис про служби доставки з погляду інтернет-покупців.
Кожен, хто купляє/продає в інтернеті стикається з ними. Та й взагалі, думаю що мало хто не користувався службами доставки. Підозрюю, що в тої ж Нової Пошти база телефонних номерів чи не більша ніж в Приватбанка (тому добре мати хорошого знайомого який працює там або там, щоб можна було пробити номер телефону майже любої дівчини 🙂 ).
Висловлю тут свої думки про тенденції на ринку служб доставки з коротким їх оглядом/описом так як бачу це я.
Всього я зробив десь півтисячі покупок з-за кордону (Китай, США, Європа…) та приблизно стільки ж в Україні (інтернет-магазини, аукціони, барахолки…).

Вперше купляти в неті почав в 2005 році. Тоді на ринку головним монополістом серед служб доставки був “Автолюкс”. Шось трохи конкуренцію йому складали “Нічний експрес” і в меншій степені “Гюнсел”.
Автолюкс був найбільш розкрученішим і більшість інтернет-магазинів пропонували доставку тільки через нього. Хоча була частина, яка пропонувала доставку навпаки тільки через “Нічний експрес”, рідше “Гюнсел”.
На той час Автолюкс займав кращі позиції ніж зараз Нова Пошта. Але він почав зазнаватись, ставити високі ціни, дурні умови зберігання на складі (вроді було тільки 2 дні безкоштовного зберігання, а далі за кожен день +50%(!) від вартості доставки, при чому багато хто цього не знав і деколи дуже конкретно влітав) та ін.
Пізніше при появі на ринку “Інтайм” та “Нова Пошта” я зразу ж передбачив, що Автолюкс швидше за все загнеться, що і сталося. Маркетинговий відділ (якщо він був) не тільки не зберіг монополію Автолюкса, а й взагалі злив позиції компанії. Зараз багато хто і не знає про таку службу доставки.

Нова Пошта та Інтайм для мене з’явилися якось одночасно. Нова Пошта відзначилася тим, що ввела послугу післяплати (оплати при отриманні). Невдовзі підтягнувся й Інтайм. По умовах (послуги, ціни, терміни) Нова Пошта та Інтайм на перших порах були майже однакові, значно кращі за Автолюкс. Маркетинговий відділ “новачків” значно краще спрацював, почали відкриватись відділення навіть в провінціях і Автолюкс якось непомітно витіснили.

Згодом особливо потужно відпрацював маркетинговий відділ Нової Пошти. Море грошей влили на розкрутку, що й привело до того, що значна частина інтернет-магазинів нав’язує доставку саме через Нову Пошту. Що важливо, доставку Новою Поштою нав’язують такі гіганти як Аукро, Prom.ua та ін.
Також я помічав в гарантійних талонах побутових приладів можливість безкоштовно відправити їх на гарантійне обслуговування Новою Поштою. Якщо Нову Пошту прописують в гарантійних талонах, то це про щось та й говорить.
Але такий затратний маркетинг змусив піднімати і ціни на доставку. До того ж часто можна наштовхнутись на чергу у відділеннях, особливо перед святами.
Можна сказати що Інтайм програв гонку. Хоча продвинуті баєри надають перевагу Інтайму, так як ціни все ж нижчі, особливо на габаритні грузи. Та й черг нема/менше.

За межами цієї статті залишу невеликі служби типу Делівері. На скільки мені відомо це дуже вигідна служба доставки, особливо для габаритних грузів. Але в них мало відділень, в моєму місті немає.

Ще на ринку є такий старожил як Міст-Експрес (Росан). Більшу частину своєї історії компанія не робила великих кроків на національному ринку. Компанія більше відома тим, що дешево доставляє посилки з-за кордону (США, Європа, Китай…). Можна робити покупки в іноземних магазинах/інтернет-аукціонах, замовляючи доставку на адресу складів Міст-Експреса за кордоном. Потім віддалено через інтернет-кабінет можна всі посилки об’єднати і відправити в Україну (або іншу країну). Тобто це компанія міжнародного масштабу з українським корінням 🙂

Так от, на рахунок тенденцій… За останній рік, а ще більш за останні місяці я помітив, що Міст-Експрес збирається ввірватися на ринок служб доставки в Україні.
Знаково було те, що такі інтерент-магазини-гіганти, як Розетка та Фотос добавили можливість вибору доставки Міст-Експресом, а не тільки Новою Поштою. За ними почали підтягуватись і інші інтернет-магазини. При чому, як я помітив, адресна доставка Міст-Експресом коштує тільки чуть дорожче, якщо не так само, як доставка на склад Нової Пошти. Звісно зручніше коли товар привезуть нам персонально додому/на роботу (особливо якщо він габаритний та важкий), аніж йти у відділення Нової Пошти, стояти в черзі…

А пару місяців назад компанія викупила таких гравців ринку, як Postman, ТОЧКА та Star Express. Угода ввійшла в Топ5 угод місяця по версії “Власть денег”
Якщо подивитись останні новини за квітень, то видно, що масово відкриваються нові відділення.

Також я зацінив оновлений сайт Міст-Експресу, нові можливості та інтернет-кабінет. На перший погляд все виглядає дуже круто та зручно. Є унікальна можливість оплатити доставку (та вартість товару, якщо це відправка з післяплатою) кредитною картою! Продвинуті інтернет-покупці люблять розраховуватись кредитною картою, враховуючи пільговий кредит від Приватбанку. Але на жаль не все так солодко. При такій оплаті додатково знімається комісія 3% 🙁 В принципі для оплати самої доставки ця комісія і непомітна буде, але платити за доставку товарів з післяплатою буде невигідно.

Короче, “вангую” що до кінця року Міст-Експрес потисне, а наступного року можливо й перетисне Нову Пошту на цьому ринку.

comments powered by HyperComments